Vishay Thin Film PHP00805H84R5BST1
PHP00805H84R5BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H84R5BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H84R5BST1.pdf
Availability of PHP00805H84R5BST1
QUANTITY
PHP00805H84R5BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H84R5BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H84R5BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H84R5BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H84R5BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H84R5BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H84R5BST1
CONN SOCKET 20-24AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC COMP W/REF LOWPWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-24V 700MA datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 11A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 9NS 256FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 990MA 126 MOHM datasheet.pdf