Vishay Thin Film PHP00805H9420BBT1
PHP00805H9420BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H9420BBT1
Brief Description
RES SMD 942 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H9420BBT1.pdf
Availability of PHP00805H9420BBT1
QUANTITY
PHP00805H9420BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H9420BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H9420BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)942
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H9420BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H9420BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H9420BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H9420BBT1
FUSE BOARD MNT 4A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf