Vishay Thin Film PHP00805H9530BBT1
PHP00805H9530BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H9530BBT1
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H9530BBT1.pdf
Availability of PHP00805H9530BBT1
QUANTITY
PHP00805H9530BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H9530BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H9530BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H9530BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H9530BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H9530BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H9530BBT1
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC RCVR/EQUALZR TRPL DIFF 28-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 26VC LLP753B datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 698 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 840MA 70 MOHM datasheet.pdf