Vishay Thin Film PHP02512E1002BBT5
PHP02512E1002BBT5 picture photo
Mfg. Part Number
PHP02512E1002BBT5
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 2.5W 2512
Datasheet Download
PHP02512E1002BBT5.pdf
Availability of PHP02512E1002BBT5
QUANTITY
PHP02512E1002BBT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP02512E1002BBT5
Internal Part NumberEIS-PHP02512E1002BBT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2.5W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP02512E1002BBT5
Related LinksPHP02512, PHP02512E1002BBT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP02512E1002BBT5 Details Description
Related parts for PHP02512E1002BBT5
FIXED IND 33UH 10MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC MPU I386 25MHZ 100QFP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG09A/AF09/AFG09A datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 156POS DUAL .635MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 88UF 330V QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf