NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PHP54N06T,127
PHP54N06T,127 picture photo
Mfg. Part Number
PHP54N06T,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 54A TO220AB
Datasheet Download
PHP54N06T,127.pdf
Availability of PHP54N06T,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PHP54N06T,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP54N06T,127
Internal Part NumberEIS-PHP54N06T,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C54A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs36nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1592pF @ 25V
Power - Max118W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP54N06T,127
PHP54N06T,127 Details Description
Related parts for PHP54N06T,127
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC ADDRESS DVR 1-2BIT 80TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf