NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PHPT61006NYX
PHPT61006NYX picture photo
Mfg. Part Number
PHPT61006NYX
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN BIPO 100V 6A 8LFPAK
Datasheet Download
PHPT61006NYX.pdf
Availability of PHPT61006NYX
QUANTITY
PHPT61006NYX Order Process
Ship out your order
Specifications of PHPT61006NYX
Internal Part NumberEIS-PHPT61006NYX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reel Update 29/Aug/2015
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)6A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)100V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic340mV @ 600mA, 6A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce140 @ 500mA, 2V
Power - Max1.3W
Frequency - Transition170MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-100, SOT-669, 4-LFPAK
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHPT61006NYX
PHPT61006NYX Details Description
Related parts for PHPT61006NYX
RELAY OPTOMOS 120MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 6V BLUE datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 27POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC 50POS datasheet.pdf