Vishay Sfernice PHT0603Y1001BGT200
PHT0603Y1001BGT200 picture photo
Mfg. Part Number
PHT0603Y1001BGT200
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.0375W 0603
Datasheet Download
PHT0603Y1001BGT200.pdf
Availability of PHT0603Y1001BGT200
QUANTITY
PHT0603Y1001BGT200 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHT0603Y1001BGT200
Internal Part NumberEIS-PHT0603Y1001BGT200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.0375W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.060" L x 0.033" W (1.52mm x 0.85mm)
Height0.025" (0.63mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHT0603Y1001BGT200
Related LinksPHT0603Y1, PHT0603Y1001BGT200 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
PHT0603Y1001BGT200 Details Description
Related parts for PHT0603Y1001BGT200
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 688NH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf