Pericom Semiconductor Corp. PI3V312QE
PI3V312QE picture photo
Mfg. Part Number
PI3V312QE
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC VIDEO MUX/DEMUX 2X1 16QSOP
Datasheet Download
PI3V312QE.pdf
Availability of PI3V312QE
QUANTITY
PI3V312QE Order Process
Ship out your order
Specifications of PI3V312QE
Internal Part NumberEIS-PI3V312QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package97
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTube
FunctionVideo Multiplexer/Demultiplexer
Circuit4 x 2:1
On-State Resistance8 Ohm
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 3.3 V
Current - Supply800µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-QSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PI3V312QE
Related LinksPI3V, PI3V312QE Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PI3V312QE Details Description
Related parts for PI3V312QE
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 12-10AWG #6 PIDG datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 15X457.2MM RECT datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 130.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 1, TU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS 0.8MM SMD datasheet.pdf