Pericom Semiconductor Corp. PI5USB2546AZHEX
PI5USB2546AZHEX picture photo
Mfg. Part Number
PI5USB2546AZHEX
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC USB SWITCH 16TQFN
Datasheet Download
PI5USB2546AZHEX.pdf
Availability of PI5USB2546AZHEX
QUANTITY
PI5USB2546AZHEX Order Process
Ship out your order
Specifications of PI5USB2546AZHEX
Internal Part NumberEIS-PI5USB2546AZHEX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeUSB Switch
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)2.5A
Rds On (Typ)73 mOhm
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-TQFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PI5USB2546AZHEX
Related LinksPI5USB2, PI5USB2546AZHEX Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PI5USB2546AZHEX Details Description
Related parts for PI5USB2546AZHEX
RES SMD 14K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.35A 91.2 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SPADE LOCK 16-22AWG #1/4 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GL SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 21POS 2.54MM datasheet.pdf