| Internal Part Number | EIS-PI6C20400BHE | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 47 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Application Specific | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| PLL | Yes | |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) | |
| Input | HCSL | |
| Output | HCSL | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:4 | |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes | |
| Frequency - Max | 400MHz | |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |
| Supplier Device Package | 28-SSOP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PI6C20400BHE | |
| Related Links | PI6C20, PI6C20400BHE Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor | |
 | 1827130 | TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM | datasheet.pdf | |