Pericom Semiconductor Corp. PI6C557-10LE
PI6C557-10LE picture photo
Mfg. Part Number
PI6C557-10LE
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Application Specific
Brief Description
IC CLOCK GENERATOR 16-TSSOP
Datasheet Download
PI6C557-10LE.pdf
Availability of PI6C557-10LE
QUANTITY
PI6C557-10LE Order Process
Ship out your order
Specifications of PI6C557-10LE
Internal Part NumberEIS-PI6C557-10LE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Application Specific
Series-
PackagingTube
PLLYes
Main PurposePCI Express (PCIe)
InputLVCMOS, Crystal
OutputLVCMOS
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:2
Differential - Input:OutputNo/Yes
Frequency - Max100MHz
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PI6C557-10LE
Related LinksPI6C55, PI6C557-10LE Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PI6C557-10LE Details Description
Related parts for PI6C557-10LE
RES 300 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
LED BAYONET BASED T3-1/4 12V RED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
D4SL-N2GFG-D5 datasheet.pdf
1/2" X 4" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
TRANSF 55MH CTAP CRNT SENSE datasheet.pdf