Microchip Technology PIC10F202-I/MC
PIC10F202-I/MC picture photo
Mfg. Part Number
PIC10F202-I/MC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC10F202-I/MC.pdf
Availability of PIC10F202-I/MC
QUANTITY
PIC10F202-I/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC10F202-I/MC
Internal Part NumberEIS-PIC10F202-I/MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC10F200,2,4,6 Datasheet Update 25/Oct/2013
Datasheet Update 18/Sep/2014
Mold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package150
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 10F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O3
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC10F202-I/MC
Related LinksPIC10F2, PIC10F202-I/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC10F202-I/MC Details Description
Related parts for PIC10F202-I/MC
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 280 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf