Microchip Technology PIC10F202T-I/MC
PIC10F202T-I/MC picture photo
Mfg. Part Number
PIC10F202T-I/MC
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC10F202T-I/MC.pdf
Availability of PIC10F202T-I/MC
QUANTITY
PIC10F202T-I/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC10F202T-I/MC
Internal Part NumberEIS-PIC10F202T-I/MC
PCN Design/SpecificationPIC10F200,2,4,6 Datasheet Update 25/Oct/2013
Datasheet Update 18/Sep/2014
Mold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 10F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O3
EEPROM Size-
RAM Size24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC10F202T-I/MC
Related LinksPIC10F2, PIC10F202T-I/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC10F202T-I/MC Details Description
Related parts for PIC10F202T-I/MC
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR TMT datasheet.pdf
T-BEAM RCVR ONLY FET 600V CABLE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 9 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 650LM STAR MCPCB datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf