Microchip Technology PIC10F220T-E/OT
PIC10F220T-E/OT picture photo
Mfg. Part Number
PIC10F220T-E/OT
Brief Description
IC MCU 8BIT 384B FLASH SOT23-6
Datasheet Download
PIC10F220T-E/OT.pdf
Availability of PIC10F220T-E/OT
QUANTITY
PIC10F220T-E/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC10F220T-E/OT
Internal Part NumberEIS-PIC10F220T-E/OT
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 10F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed8MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O4
Program Memory Size384B (256 x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC10F220T-E/OT
Related LinksPIC10F2, PIC10F220T-E/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC10F220T-E/OT Details Description
Related parts for PIC10F220T-E/OT
IC DGTL POT QUAD 20K 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
5 16" SNAP MTG datasheet.pdf