Microchip Technology PIC10F222-I/MC
PIC10F222-I/MC picture photo
Mfg. Part Number
PIC10F222-I/MC
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC10F222-I/MC.pdf
Availability of PIC10F222-I/MC
QUANTITY
PIC10F222-I/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC10F222-I/MC
Internal Part NumberEIS-PIC10F222-I/MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package150
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 10F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed8MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O4
EEPROM Size-
RAM Size23 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC10F222-I/MC
Related LinksPIC10F2, PIC10F222-I/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC10F222-I/MC Details Description
Related parts for PIC10F222-I/MC
RES SMD 22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP 5.5LX.075"SW NAT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 37MM datasheet.pdf
BIT 1/2X4 datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 7SIP datasheet.pdf
IC RLDRAM 576MBIT 2.5NS UBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP 30F -20%, +50% 2.3V T/H datasheet.pdf