Microchip Technology PIC10F222T-I/MC
PIC10F222T-I/MC picture photo
Mfg. Part Number
PIC10F222T-I/MC
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC10F222T-I/MC.pdf
Availability of PIC10F222T-I/MC
QUANTITY
PIC10F222T-I/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC10F222T-I/MC
Internal Part NumberEIS-PIC10F222T-I/MC
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 10F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed8MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O4
EEPROM Size-
RAM Size23 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC10F222T-I/MC
Related LinksPIC10F2, PIC10F222T-I/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC10F222T-I/MC Details Description
Related parts for PIC10F222T-I/MC
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 60POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES 27 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
FUSE MOD 1250A 700V STUD datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SOD123W datasheet.pdf
ATTENUATOR PAD CHIP 2W 12DB datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 5KW 400V datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf