Microchip Technology PIC10LF320-I/P
PIC10LF320-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC10LF320-I/P
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DIP
Datasheet Download
PIC10LF320-I/P.pdf
Availability of PIC10LF320-I/P
QUANTITY
PIC10LF320-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC10LF320-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC10LF320-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 10F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed16MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O3
Program Memory Size448B (256 x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 3x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC10LF320-I/P
Related LinksPIC10LF, PIC10LF320-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC10LF320-I/P Details Description
Related parts for PIC10LF320-I/P
CONN PLUG 180POS VERT FH .8MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P600 datasheet.pdf
RIGHT HOUSING LOCATOR datasheet.pdf
CONN EDGE .050 150POS DR TH datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 9 OLIVE datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
26500 57C 2#12 55#20 S PLUG AN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W MELF datasheet.pdf