Microchip Technology PIC12C672-10E/P
PIC12C672-10E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC12C672-10E/P
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP
Datasheet Download
PIC12C672-10E/P.pdf
Availability of PIC12C672-10E/P
QUANTITY
PIC12C672-10E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12C672-10E/P
Internal Part NumberEIS-PIC12C672-10E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Qualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)