Microchip Technology PIC12F1501-E/MC
PIC12F1501-E/MC picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F1501-E/MC
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12F1501-E/MC.pdf
Availability of PIC12F1501-E/MC
QUANTITY
PIC12F1501-E/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F1501-E/MC
Internal Part NumberEIS-PIC12F1501-E/MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC12(L)F1501 Errata Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC12(L)F1501 Datasheet Update 04/Apr/2014
Mold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PIC12(L)F1501 Datasheet Rev 30/Oct/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package150
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F1501-E/MC
Related LinksPIC12F1, PIC12F1501-E/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F1501-E/MC Details Description
Related parts for PIC12F1501-E/MC
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC LOGIC HEX CONV H-S 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 WHT 5X4' datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TM3226M020DHBA datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf