Microchip Technology PIC12F1501-E/SN
PIC12F1501-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F1501-E/SN
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
PIC12F1501-E/SN.pdf
Availability of PIC12F1501-E/SN
QUANTITY
PIC12F1501-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F1501-E/SN
Internal Part NumberEIS-PIC12F1501-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC12(L)F1501 Errata Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC12(L)F1501 Datasheet Update 04/Apr/2014
PIC12(L)F1501 Datasheet Rev 30/Oct/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F1501-E/SN
Related LinksPIC12F1, PIC12F1501-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F1501-E/SN Details Description
Related parts for PIC12F1501-E/SN
DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC 8BIT SHFT REG TRI-ST 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOD323 datasheet.pdf
RES 174 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
FERRULE INS 14AWG BLUE datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf