Microchip Technology PIC12F1571-E/SN
PIC12F1571-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F1571-E/SN
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
PIC12F1571-E/SN.pdf
Availability of PIC12F1571-E/SN
QUANTITY
PIC12F1571-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F1571-E/SN
Internal Part NumberEIS-PIC12F1571-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PCN Design/SpecificationPIC12(L)F1571,2 Datasheet Update 26/Feb/2014
PIC12F157Y Data Sheet Update 29/Aug/2014
Errata Update 16/Jun/2015
Datasheet Update 07/Sep/2015
PIC12(L)F1571/2 Family Silicon Errata & Data Sheet Update 07/Oct/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F1571-E/SN
Related LinksPIC12F1, PIC12F1571-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F1571-E/SN Details Description
Related parts for PIC12F1571-E/SN
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR 2POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
RAIN HOOD USE W/ PF25 30 32 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf