Microchip Technology PIC12F635-E/SN
PIC12F635-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F635-E/SN
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
PIC12F635-E/SN.pdf
Availability of PIC12F635-E/SN
QUANTITY
PIC12F635-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F635-E/SN
Internal Part NumberEIS-PIC12F635-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationSOIC-8L Copper Bond Wire 18/Sep/2013
SOIC-8L Copper Bond Wire 18/Dec/2013
Multiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
PCN Assembly/OriginSOIC-8L Copper Bond Wire Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F635-E/SN
Related LinksPIC12F6, PIC12F635-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F635-E/SN Details Description
Related parts for PIC12F635-E/SN
CONN HEADER 35POS R/A GOLD NATRL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 23POS 1MM 10" datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS 1.27MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE SW 1000V DO-219AB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf