Microchip Technology PIC12F675-I/P
PIC12F675-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F675-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
Datasheet Download
PIC12F675-I/P.pdf
Availability of PIC12F675-I/P
QUANTITY
PIC12F675-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F675-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC12F675-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 17/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F675-I/P
Related LinksPIC12F, PIC12F675-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F675-I/P Details Description
Related parts for PIC12F675-I/P
RES 64.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST ISO PWM 8-UMAX datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 12X8X6" GREY datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1.5W 0.0025% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC PLAD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf