Microchip Technology PIC12HV609-E/MF
PIC12HV609-E/MF picture photo
Mfg. Part Number
PIC12HV609-E/MF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12HV609-E/MF.pdf
Availability of PIC12HV609-E/MF
QUANTITY
PIC12HV609-E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12HV609-E/MF
Internal Part NumberEIS-PIC12HV609-E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginDFN-8L Qualification 21/Nov/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12HV609-E/MF
Related LinksPIC12HV, PIC12HV609-E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12HV609-E/MF Details Description
Related parts for PIC12HV609-E/MF
RES ARRAY 4 RES 11 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN PLUG CORD FMAL 4PIN FLEX datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD ANT CHIP ZIGBEE 2-100MW SMT datasheet.pdf
MOD CORD REVERSED 8-8 WHITE 7' datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
2 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf
CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf