Microchip Technology PIC12HV615T-I/MF
PIC12HV615T-I/MF picture photo
Mfg. Part Number
PIC12HV615T-I/MF
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12HV615T-I/MF.pdf
Availability of PIC12HV615T-I/MF
QUANTITY
PIC12HV615T-I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12HV615T-I/MF
Internal Part NumberEIS-PIC12HV615T-I/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginDFN-8L Qualification 21/Nov/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12HV615T-I/MF
Related LinksPIC12HV6, PIC12HV615T-I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12HV615T-I/MF Details Description
Related parts for PIC12HV615T-I/MF
IC CONTROLLER NV BW/RST 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE LF datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
BUSHING 0.625" NYLON BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
40 50/50 HDR SMT.390 W/HD VC datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf