Microchip Technology PIC12LC672-04I/SM
PIC12LC672-04I/SM picture photo
Mfg. Part Number
PIC12LC672-04I/SM
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8SOIJ
Datasheet Download
PIC12LC672-04I/SM.pdf
Availability of PIC12LC672-04I/SM
QUANTITY
PIC12LC672-04I/SM Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12LC672-04I/SM
Internal Part NumberEIS-PIC12LC672-04I/SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12C
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12LC672-04I/SM
Related LinksPIC12LC6, PIC12LC672-04I/SM Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12LC672-04I/SM Details Description
Related parts for PIC12LC672-04I/SM
CONVERTER DC/DC 12V 15W OUT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 50POS 2MM 8GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 4POS 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf