Microchip Technology PIC12LF1552-E/P
PIC12LF1552-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC12LF1552-E/P
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
Datasheet Download
PIC12LF1552-E/P.pdf
Availability of PIC12LF1552-E/P
QUANTITY
PIC12LF1552-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12LF1552-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC12LF1552-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC12LF1552 Errata/Datasheet Update 19/Aug/2013
PIC12LF1552 Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
PIC12LF1552 Datasheet Update 07/Jan/2014
PIC12LF1552 Datasheet Update 15/Apr/2014
Datasheet Update 30/Jan/2015
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12LF1552-E/P
Related LinksPIC12LF, PIC12LF1552-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12LF1552-E/P Details Description
Related parts for PIC12LF1552-E/P
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
MODULE PIP 10A HORZ T/H 11-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 116 I/O 328BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SAFETY MAT 300X250MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 2W DO214AC datasheet.pdf