Microchip Technology PIC12LF1552-E/SN
PIC12LF1552-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
PIC12LF1552-E/SN
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
PIC12LF1552-E/SN.pdf
Availability of PIC12LF1552-E/SN
QUANTITY
PIC12LF1552-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12LF1552-E/SN
Internal Part NumberEIS-PIC12LF1552-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC12LF1552 Errata/Datasheet Update 19/Aug/2013
PIC12LF1552 Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
PIC12LF1552 Datasheet Update 07/Jan/2014
PIC12LF1552 Datasheet Update 15/Apr/2014
Datasheet Update 30/Jan/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12LF1552-E/SN
Related LinksPIC12LF1, PIC12LF1552-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12LF1552-E/SN Details Description
Related parts for PIC12LF1552-E/SN
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-18AWG 5MM datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 32SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY 80V 100MA SSSMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
PIVOT ARM datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .38" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.6A 105 MOHM datasheet.pdf