Microchip Technology PIC12LF1840-E/SN
PIC12LF1840-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
PIC12LF1840-E/SN
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
PIC12LF1840-E/SN.pdf
Availability of PIC12LF1840-E/SN
QUANTITY
PIC12LF1840-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12LF1840-E/SN
Internal Part NumberEIS-PIC12LF1840-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 13/Nov/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12LF1840-E/SN
Related LinksPIC12LF1, PIC12LF1840-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12LF1840-E/SN Details Description
Related parts for PIC12LF1840-E/SN
FUSE CERAMIC 1.6A 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DAC 12BIT MICROPWR I2C 6-LLP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
DEPRESSOR SHEAR datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 5C BRAID 600V datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
DIODE SWITCHING 75V 250MA SOT323 datasheet.pdf