Microchip Technology PIC16C54-XTE/SO
PIC16C54-XTE/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C54-XTE/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C54-XTE/SO.pdf
Availability of PIC16C54-XTE/SO
QUANTITY
PIC16C54-XTE/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C54-XTE/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C54-XTE/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangePIC16C54 Migration 01/Aug/2001
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.25 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C54-XTE/SO
Related LinksPIC16C5, PIC16C54-XTE/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C54-XTE/SO Details Description
Related parts for PIC16C54-XTE/SO
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IGBT MOD 1200V 150A 6PAC NX SER datasheet.pdf
CONN MAGJACK 3PORT 1000 BASE-TX datasheet.pdf
19+19 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SL 5.08HC/08/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
ADC 14BIT SGL 80MSPS 40HVQFN datasheet.pdf
Connector Header 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf