Microchip Technology PIC16C55-LPE/SS
PIC16C55-LPE/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C55-LPE/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
Datasheet Download
PIC16C55-LPE/SS.pdf
Availability of PIC16C55-LPE/SS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C55-LPE/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C55-LPE/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C55-LPE/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package47
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40kHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C55-LPE/SS
Related LinksPIC16C5, PIC16C55-LPE/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C55-LPE/SS Details Description
Related parts for PIC16C55-LPE/SS
SWITCH REED SPDT 3W 10-15 A/T datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 333MHZ 256-BGA datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC RES-PROG TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 36W SPOTLIGHT CONFIG datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
2.5 V to 5.0 V Micropower, Precision Series Mode Voltage References IC datasheet.pdf