Microchip Technology PIC16C55A-04/SO
PIC16C55A-04/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C55A-04/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C55A-04/SO.pdf
Availability of PIC16C55A-04/SO
QUANTITY
PIC16C55A-04/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C55A-04/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C55A-04/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C55A-04/SO
Related LinksPIC16C5, PIC16C55A-04/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C55A-04/SO Details Description
Related parts for PIC16C55A-04/SO
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 5.6K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 50VDC RAD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.93"L X 1.97"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 25A TO252 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf