Microchip Technology PIC16C55AT-40/SO
PIC16C55AT-40/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C55AT-40/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C55AT-40/SO.pdf
Availability of PIC16C55AT-40/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C55AT-40/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C55AT-40/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C55AT-40/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C55AT-40/SO
Related LinksPIC16C55, PIC16C55AT-40/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C55AT-40/SO Details Description
Related parts for PIC16C55AT-40/SO
IC LATCH OCT D-TYPE 3ST 20-SOIC datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II-SLIMLINE DR SMT datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 70POS R/A AU datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 299 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf