Microchip Technology PIC16C55T-10I/SS
PIC16C55T-10I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C55T-10I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
Datasheet Download
PIC16C55T-10I/SS.pdf
Availability of PIC16C55T-10I/SS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C55T-10I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C55T-10I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C55T-10I/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,100
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C55T-10I/SS
Related LinksPIC16C55, PIC16C55T-10I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C55T-10I/SS Details Description
Related parts for PIC16C55T-10I/SS
CONN SOCKET DIMM 144POS VERT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100OHM 60DEG RAD datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 80V 250A CHASS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOD523 datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf