Microchip Technology PIC16C55T-HSI/SS
PIC16C55T-HSI/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C55T-HSI/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
Datasheet Download
PIC16C55T-HSI/SS.pdf
Availability of PIC16C55T-HSI/SS
QUANTITY
PIC16C55T-HSI/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C55T-HSI/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C55T-HSI/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package2,100
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C55T-HSI/SS
Related LinksPIC16C55, PIC16C55T-HSI/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C55T-HSI/SS Details Description
Related parts for PIC16C55T-HSI/SS
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SO datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SSR IP00 280VAC/5A 21-27VDC datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 22POS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 25POS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf