| Internal Part Number | EIS-PIC16C56A-20/SS | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification Copper Wire 20/Oct/2014 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 67 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 12 | |
| Program Memory Size | 1.5KB (1K x 12) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 25 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |