| Internal Part Number | EIS-PIC16C56A-20I/P | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus 8-bit PIC® Microcontroller Portfolio | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| PCN Part Status Change | PIC16C56 Migration 01/Aug/2001 | |
| Standard Package | 25 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 12 | |
| Program Memory Size | 1.5KB (1K x 12) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 25 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-PDIP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PIC16C56A-20I/P | |
| Related Links | PIC16C5, PIC16C56A-20I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | 208473-1 | CONN RECEPT CMC 37POS REV SER 1 | datasheet.pdf | |