| Internal Part Number | EIS-PIC16C57-10/SS | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| PCN Part Status Change | PIC16C57 Migration 01/Aug/2001 | |
| Standard Package | 47 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 20 | |
| Program Memory Size | 3KB (2K x 12) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 72 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |