| Internal Part Number | EIS-PIC16C57C-20E/P | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 15 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 20 | |
| Program Memory Size | 3KB (2K x 12) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 72 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) | |
| Supplier Device Package | 28-PDIP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PIC16C57C-20E/P | |
| Related Links | PIC16C5, PIC16C57C-20E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | VOF-65-5 | AC/DC CONVERTER 5V 65W | datasheet.pdf | |