Microchip Technology PIC16C57T-HSE/SO
PIC16C57T-HSE/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C57T-HSE/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C57T-HSE/SO.pdf
Availability of PIC16C57T-HSE/SO
QUANTITY
PIC16C57T-HSE/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C57T-HSE/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C57T-HSE/SO
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Standard Package1,600
Core Size8-Bit
Speed16MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size3KB (2K x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C57T-HSE/SO
Related LinksPIC16C57, PIC16C57T-HSE/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C57T-HSE/SO Details Description
Related parts for PIC16C57T-HSE/SO
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 2% 50VDC 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCKS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.797A 38 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 50W DO5 datasheet.pdf