Microchip Technology PIC16C620-20/SO
PIC16C620-20/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C620-20/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C620-20/SO.pdf
Availability of PIC16C620-20/SO
QUANTITY
PIC16C620-20/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C620-20/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C620-20/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangePIC16C620 Migration 01/Aug/2001
Standard Package42
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size896B (512 x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size80 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C620-20/SO
Related LinksPIC16C6, PIC16C620-20/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C620-20/SO Details Description
Related parts for PIC16C620-20/SO
DSUB CABLE - CFM15S/AE15G/X datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
M30LNG UNSH,NPB,30MM,PNP,NC,2M datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf