Microchip Technology PIC16C620AT-20/SO
PIC16C620AT-20/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C620AT-20/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C620AT-20/SO.pdf
Availability of PIC16C620AT-20/SO
QUANTITY
PIC16C620AT-20/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C620AT-20/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C620AT-20/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
Standard Package1,100
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size896B (512 x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size96 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C620AT-20/SO
Related LinksPIC16C62, PIC16C620AT-20/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C620AT-20/SO Details Description
Related parts for PIC16C620AT-20/SO
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
WDU 2.5 K 2POS CH/AL WM BG datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 25MHZ 8SO datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 28DIP datasheet.pdf
CONN HEADR 14POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf