Microchip Technology PIC16C621AT-20E/SS
PIC16C621AT-20E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C621AT-20E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C621AT-20E/SS.pdf
Availability of PIC16C621AT-20E/SS
QUANTITY
PIC16C621AT-20E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C621AT-20E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C621AT-20E/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package1,600
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size96 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C621AT-20E/SS
Related LinksPIC16C621, PIC16C621AT-20E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C621AT-20E/SS Details Description
Related parts for PIC16C621AT-20E/SS
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23L-6 datasheet.pdf
OSC VCXO 38.88MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 13A 60W TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-09V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.9A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W T18 datasheet.pdf