Microchip Technology PIC16C622-20I/SS
PIC16C622-20I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C622-20I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C622-20I/SS.pdf
Availability of PIC16C622-20I/SS
QUANTITY
PIC16C622-20I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C622-20I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C622-20I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangePIC16C622 Migration 01/Aug/2001
Standard Package67
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)