Microchip Technology PIC16C622A-04I/P
PIC16C622A-04I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C622A-04I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP
Datasheet Download
PIC16C622A-04I/P.pdf
Availability of PIC16C622A-04I/P
QUANTITY
PIC16C622A-04I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C622A-04I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16C622A-04I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangePIC16C622A Migration 01/Mar/2002
Standard Package25
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C622A-04I/P
Related LinksPIC16C62, PIC16C622A-04I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C622A-04I/P Details Description
Related parts for PIC16C622A-04I/P
IC TXRX TIA/EIA LP RS-485 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO41 datasheet.pdf
UMMYQ-0750-0500-A datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 410MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 79.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf