| Internal Part Number | EIS-PIC16C622T-20I/SO | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | PdCu Wire Update 18/Feb/2015 | |
| PCN Packaging | Reel Design Update 07/May/2015 Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| PCN Part Status Change | PIC16C622 Migration 01/Aug/2001 | |
| Standard Package | 1,100 | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT | |
| Number of I/O | 13 | |
| Program Memory Size | 3.5KB (2K x 14) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 128 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |