Microchip Technology PIC16C62A-10/SS
PIC16C62A-10/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C62A-10/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP
Datasheet Download
PIC16C62A-10/SS.pdf
Availability of PIC16C62A-10/SS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C62A-10/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C62A-10/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C62A-10/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C62A-10/SS
Related LinksPIC16C6, PIC16C62A-10/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C62A-10/SS Details Description
Related parts for PIC16C62A-10/SS
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Panel Mount, Bulkhead datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RHEOSTAT HARDWARE KITS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
400 MHz to 6 GHz Quadrature Demodulator IC datasheet.pdf