Microchip Technology PIC16C62B-04I/SP
PIC16C62B-04I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C62B-04I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP
Datasheet Download
PIC16C62B-04I/SP.pdf
Availability of PIC16C62B-04I/SP
QUANTITY
PIC16C62B-04I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C62B-04I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16C62B-04I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C62B-04I/SP
Related LinksPIC16C62, PIC16C62B-04I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C62B-04I/SP Details Description
Related parts for PIC16C62B-04I/SP
RES SMD 110K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES 9.10 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
C-830-14XLBKT RAILROAD TERM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 150MA 5.3 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
WIRE DUCT PVC SLOTTED datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf