Microchip Technology PIC16C62BT-04E/SO
PIC16C62BT-04E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C62BT-04E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C62BT-04E/SO.pdf
Availability of PIC16C62BT-04E/SO
QUANTITY
PIC16C62BT-04E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C62BT-04E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C62BT-04E/SO
Standard Package1,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C62BT-04E/SO
Related LinksPIC16C62, PIC16C62BT-04E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C62BT-04E/SO Details Description
Related parts for PIC16C62BT-04E/SO
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
IC VOICE REC/PL 180SEC IN 28TSOP datasheet.pdf
IC REG BST SWITCHD CAP INV SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SWITCH PIANO DIP 4POS LONG 24V datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA 4-DIP datasheet.pdf
ROLL RUBBER DUAL LAYER LT BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC AMP PWR RF 2100MHZ TO270-WB15 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FERRITE BEAD 2500 OHM 0805 datasheet.pdf