Microchip Technology PIC16C63AT-04E/SO
PIC16C63AT-04E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C63AT-04E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C63AT-04E/SO.pdf
Availability of PIC16C63AT-04E/SO
QUANTITY
PIC16C63AT-04E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C63AT-04E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C63AT-04E/SO
Standard Package1,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C63AT-04E/SO
Related LinksPIC16C63, PIC16C63AT-04E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C63AT-04E/SO Details Description
Related parts for PIC16C63AT-04E/SO
ENCODER OPT HI TORQ PB 16POS PC datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR 100-QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO204AC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
PCB HEADER 90 3.81MM 6 POLE datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf